Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kousek od Srbska je hlaváčků jarních jak naseto

22. 4. 2010

Hlaváček jarní je známá, velmi dekorativní stepní květina. Pro ty, kteří ji neznají připomenu, že vytváří keříčky vysoké do 30 cm a koncem dubna nebo začátkem května kvete zlatožlutými květy o průměru 4-8 cm. Hlaváček je doma na stepích ve východní Evropě. Vyhovují mu nezastíněné polohy s nízkými porosty okolních rostlin. Nesnáší zastínění travinami, bylinami nebo keři. Býval hojný i u nás ale se změnou způsobu hospodaření na pastvinách, kdy již nejsou stepní traviny spásány kozami a ovcemi, se z mnoha míst ztratil. V Českém krasu roste hlaváček jarní na více místech ale ta jsou vesměs v přírodních rezervacích mimo značené cesty a tak, při respektováíní pravidel pohybu v chráněné přírodě, hlaváčky nepotkáme. Je však jedno místo při turistické cestě kde je hlaváčkú jarních jako naseto. A právě tam vás chci zavést.

Vaše cesta začne opět v Srbsku. Z nádraží se vydáte přes obec Srbsko po silnici směrem do Hostimi, po zelené turistické značce. Za obcí značka vede terenním zářezem a mezi právě kvetoucími trnkovými keři. Vyjdete na silnici a půjdete po ní směrem k Hostimi. Od nádraží jste šli přibližně 1/2 hodiny. Už nyní, když se podíváte doprava k lesu, uvidíte řídce oplocený pozemek s pasoucími se kozami. Odbočte přes louku k němu. Zdálky uvidíte plno žlutých květů. To jsou hlaváčky jarní. Před pár lety tento pozemek nebyl oplocen a dalo se přes něj volně chodit. Rostlo na něm několik rostlin hlaváčků. Díky vypásání travin a okusování  keřů se hlaváček jarní, který je jedovatý a kozy ho nespásají, výrazně rozrostl. Ostatně si tuto informaci a další zajímavosti můžete přečíst na informačním testu pověšeném na ohradě vpravo u lesa. Několik rostlin si našlo cestu i za oplocení a tak si můžete tuto krásnou chráněnou rostlinu i vyfotografovat. Až se vynadíváte můžete se buď vrátit do Srbska, nebo pokračovat po zelené turistické cestě do Hostimi, o víkendu se občerstvit v místní restauraci, a vrátit se po žluté značce cestou podle Loděnice a podle Berounky opět do Srbska. Hlaváčky budou kvést tento a ještě příští víkend. Nezmeškejte je. Příjemný výlet přátelé.

Obrazek

 Obrazek

 Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

málo

(Pavla, 26. 4. 2010 21:01)

Nemělo to slůvko naseto být v uvozovkách? Hlaváčků je strašně málo a proto jsou chránění.

Děkuji Josefe

(-vb-, 25. 4. 2010 22:41)

O té oplocené kozí skupince jsme nevěděl. Hned jsem tam musel na základě tohoto fantastického povídání vyrazit. A stálo to za to. Ten zážitek bych přál každému milovníku přírody. Pospěšte si ať potěšíte nejen oko ale i srdéčko. Děkujeme Pepo....