Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ze Srbska podél Berounky a Kačáku ke Krobiánovi

Poradím vám příjemnou jarní procházku. Vyjděte ze Srbska a po levé straně Berounky (po proudu řeky)  projděte úsekem nově označené cyklostezky  " Po stopách českých králů " až k lávce přes Kačák. To vám z nádraží v Srbsku bude trvat volnou chůzí 20 minut. Jste na soutoku Kačáku s Berounkou, u zastávky K naučné stezky NPR Karlštejn.

img_6381.jpg

Zimující vodní ptáci už odlétli, ale pokud budete mít štěstí můžete zahlédnout ledňáčka říčního, který sem létá lovit rybky. Odbočte vpravo a po žluté turistické značce jděte směrem k Hostimi. Asi 100 m za můstkem přes Kačák, pravo od cesty je skalní stěna lomu v Kozle (s informační tabulkou), který je význačnou geologickou památkou.

img_8324.jpg

Za krátkou dobu přijdete k zastávce J stezky NPR Karlštejn s informací o místní flóře a fauně.

img_6377.jpg

Doslova po několika desítkách metrů se vám otevře pohled na rozšířené údolí Kačáku s naplaveným ostrůvkem uprostřed, na kterém (alespoň pokud vím) jako na jediném místě popsané trasy právě kvete bledule jarní. Díky za její nepřístupnost pro nenechavce.

img_8319.jpg

 Podél Kačáku na mnoha místech kvetou sněženky.

img_8221--2-.jpg

 Datli se začínají ozývat klepáním do rezonujících větví, uvidíte sýkory koňadry a modřinky. Můžete vidět i brhlíka lesního, který je teď obzvlášť vybarvený.

img_7955.jpg

A jedna zajímavost. U Kačáku jsem vyfotografoval talovín zimní. Je to pryskyřníkovitá rostlina původem z jižní Evropy. U nás se pěstuje v zahrádkách a množí se snadno semeny, která rozvodněný Kačák odnese po proudu.

img_8171--2--2.jpg

Cesta opouští Kačák a před pastvinou vlevo jste u zastávky  I stezky NPR Karlštejn.

img_6374-2.jpg

Žlutá značka vás dovede k silnici. Odbočíte doleva a po 10 minutách jste u zahradní restaurace U Krobiána.

img_6373.jpg

 Cesta od soutoku s Berounkou až sem trvá procházkou 30 minut. Přijdete-li o víkendu, kdy je otevřeno, můžete posedět venku pod kaštany a nebo uvnitř restaurace. Uvnitř to vypadá překvapivě hezky. Majitel se snaží o vytvoření příjemného prostředí a zajímavou nabídku. Já jsem si U Krobiána, při lednové návštěvě, dal horkou medovinu a byla prima.

img_5657--2-.jpg

 Příjemnou cestu přátelé.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výlet

(Josef Burián, 19. 3. 2011 23:01)

Já děkuji vám Květo za zájem o Český kras. Přeji hezké jaro a těším se na společné fotografování.Josef

výlet

(květa, 19. 3. 2011 18:59)

Josefe, to jsem se s vámi krásně prošla, vycházka nemá chybu, nádherné fotky to je jako dárek. děkuji. květa.-)))