Jdi na obsah Jdi na menu
 


Liška s liščaty v Kodě

5. 7. 2010

14.června jsem šel jako obvykle lesní cestou v Kodě. Chodím v zeleném, zelený klobouk na hlavě, na krku fotoaparát s teleobjektivem a jen se tak šourám. Za prvé už jsem dejchavičnej a hlavně jen pomalý a tichý pohyb v lese je předpokladem zajímavých setkání. Cesta vedla v terénním zářezu a mně koukal nad terén jen klobouk s očima. Uprostřed lesa, asi 15 m přede mnou vpravo, jsem zaznamenal pohyb 3-4 hnědých nízkých hřbetů v přízemní vegetaci. Okamžitě jsem zastavil a přiložil přednastavený foťák k oku. Mohly to být jen lišky. První hřbet došel až k cestě, zastavil se a z podrostu vykoukla liščí hlava. Rozhlédla se jako člověk na křižovatce a viděla mne dříve než bys řekl švec. Vyštěkla, vyskočila do výšky a pelášila zpátky tam, odkud přišla. Liščata, 2 nebo 3, utíkala za ní. Jedno z liščat bylo tak zmatené, že si to namířilo cestou přímo proti mně. Automaticky jsem mačkal spoušť ale při rychlosti liščete, tmě v lese a vzdálenosti 7 metrů od liščete ani kvalitní technika nemohla obstát. Jediný snímek je rozmazaný ale potvrzuje, že se mi to nezdálo a poprvé v životě jsem potkal lišku s liščaty. Moje další plánovaná cesta mne po 1/2 hodině pomalé chůze přivedla k rokli v jejíž blízkosti byla, v čásném jaru, obydlená liščí nora. Později byla nora opuštěná. V trávě jsem zaznamenal hnědý pohyb. Byla to dvě liščata. Jen se přikrčila a pozorovala mne ze vzdálenosti 10 m. Zuřivě jsem mačkal spoušť foťáku. Po čtyřiceti letech fotografování jsem chtěl automaticky zaostřit oči liščete ukryté za třemi metry trávy. Nic jsem nezaostřil.To nejde. Po chvíli liščata zmizela ve svahu za nimi. Takže jsem měl ten den velké štěstí i smůlu. Útěchou mi je skušenost s tím,  že pokud bych výrazně hnul rukou, nebo sundal foťák z očí, abych přepnul na ruční zaostřování, liščata by stejně utekla. Všechna zvířata ale i ptáci reagují na spatření lidských očí útěkem. Při spatření objektivu chvíli váhají. Přikládám fotku, která sama nestojí za nic, ale je dokladem příběhu.

Obrazek

 

Byl to krásný den.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nádherná fotka liščete

(Květa, 18. 10. 2010 0:36)

Tahle fotka liščete je lepší než kdyby byla propracovaná do posledního detailu. Je vidět, že je z přírody a že vám dalo práci jí zaznamenat. Škoda, že jí nejde tady zvěšit.

poděkování

(Josef Burián, 14. 10. 2010 13:28)

Díky za uznání.Snad se mi podaří jí vyfotit lépe.Bažant v běhu je ve fotogalerii "Ptáci".

A ten bažant....

(-vb-, 14. 10. 2010 0:00)

,,,,jak má při tom běhu nakročeno, je úžasný. Holt jsi to zmačknul v ten správný okamžik. A vo tom to je a tak to má být. Pěkné, blahopřeji.

Ö pěkný tak pěkný

(-vb-, 13. 10. 2010 23:53)

Tohle se mě moc, ale moc líbí. Pěkná fotka, dobrý text.