Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brslen evropský

25. 10. 2010

Brslen evropský  (Euonymus europaeus L.) je opadavý keř vysoký 1 až 7 metrů se široce klenutou korunou. Má husté větve s kůrou šedohnědou nebo červenohnědou. Listy jsou jednoduché, 3-10 cm dlouhé, podlouhle kopinaté s okrajem jemně vroubkovaně pilovitým. Na podzim zpočátku zluté olistění krásně zčervená. Brslen kvete v květnu nabo v červnu malými, nenápadnámi zelenavými květy. Plodem je 4pouzdrá tobolka s kulatými, 1-1,5 cm dlouhými, růžovými nebo karmínově červenými, 2-4semennými segmenty. Semena jsou vejčitá, 6-7 mm dlouhá, obalená oranžovým míškem. Po prasknutí tobolky visí semena na niti z plodu.

Lidově se brslenu říká "farářovy čepičky" pro tvar semenné tobolky. Ptáci, např. červenka, drozd nebo straka pojídají jeho plody. V trusu ptáků jsou semena rozšiřována do širokého okolí. Je zajímavé, že semena klíčí po opakovaném zimním promrznutí a odpočinku, až za 4-5 let. Pro svoji podzimní dekorativnost se zušlechtěné odrůdy brslenu pěstují v parcích a zahradách.

Roste v křovinách, listnatých lesích, na pastrvinách a i v Českém krasu ho vídáme často na mezích. Já jsem ho fotografoval nad Šanovým koutem mezi Srbskem a Berounem. Brslen, zvláště jeho plody a kůra, jsou jedovaté. 

Zdroj: Keře,Průvodce přírodou,Bollinger,1985 

 

44-2-1-img_3930--4-.jpg

img_3948--2-.jpg

img_3961-2.jpg

Velké fotografie brslenu evropského najdete ve fotogalerii "Stromy a keře" ve skupině Český kras-flóra.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář