Jdi na obsah Jdi na menu
 


Saranče s barevnými křídly

4. 9. 2010

Saranče a kobylky splývají laikům dohromady. Pro jejich rozpoznání je nejdůležitějším znakem délka tykadel. Kobylky mají tykadla dlouhá, často delší než tělo, saranče mají tykadla krátká, vždy podstatně kratší než tělo. Pokud máte zájem o podrobný odborný výklad této problematiky, otevřete si stránky http://www.photo-macro.cz/clanky/kobylka-nebo-sarance.html.

V Českém krasu se kromě sarančí běžných, jako je například všude se vyskytující zelenohnědá saranče Chorthippus parallelus, vyskytuje i saranče modrokřídlá (Oedipoda caerulescens) a saranče vlašská ( Calliptamus italicus).

Saranče modrokřídlá je zajímavá schopností přizpůsobit své zabarvení barvám okolí tak, aby byla v přírodě nenápadná. Na obou přiložených fotografiích jsou saranče modrokřídlá vyfotografovaná v prostředí, která jim vyhovují. Pokud např. hnědě zbarvenou saranči položíte mezi bílé kameny zůstane na místě jen chvíli v řádu vteřin. Jakmile si uvědomí, že je v barevně odlišném prostředí,odleze na vhodnější místo.Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Naopak šedě zbarvená saranče modrokřídlá se cítí mezi šedými kameny velmi dobře. Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vzácněji v Českém krasu můžeme vyplašit saranči vlašskou, která je tmavě hnědá a při pohledu seshora má podél těla dvě světlé čáry. Má krásně červená křídla. Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Červená křídla má také saranče německá (Oedipoda germanica), ale ta je i v Českém krasu velmi vzácná. Pokud ji najdu tak vás s ní seznámím.

 

Přidáno 13.9.2010     Na fotografii pod tímto textem je saranče podobné saranči modrokřídlé ale se zřetelně prosvítajícími červenými křídly. O její určení jsem požádal odborníka na problematiku    RNDr. Petra Kočárka,Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Ostrava. Ten saranči určil jako saranči německou a novou lokalitu jejího výskytu v Českém krasu, po již předcházejícím letošním 1. nálezu, označil jako definitivně uznanou.

Obrazek

Větší fotografie sarančí můžete vidět ve fotogalerii hmyz Českého krasu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář