Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodní ptáci zimující na Berounce

Při zimních procházkách kolem Berounky budete překvapeni množstvím vodních ptáků. Řada ptačích druhů je málo známá, protože ptáci u nás jen zimují. Pro obyvatele Berouna je zimní procházka k Berounce ( k lávce pro pěší k autobusovému nádraží) vyhledávaným cílem. V posledních letech zájem o vodní ptáky stupá. Je to dáno i zvyšujícím se výskytem zimujících kormoránů velkých. Pozorování jejich odpočinkových stromů, přeletů nad řekou a hlavně lovu ryb je opakovaně zajímavou zábavou. Pokusím se vás seznámit prostřednictvím fotografií s ptáky zimujícími na Berounce.Větší fotografie najdete ve fotoalbu Vodní ptáci.

Nejčastějším a nejznámějším naším vodním ptákem je racek chechtavý. Zná ho každý. Zajímavé je, jak zásadně je tento pták variabilní v barvě peří v závislosti na věku a ročním období.img_5062--3-.jpg

Stejně často uvidíte na Berounce kachnu divokou (březnačku). Ty jsou mnohdy tak ochočené, že berou rohlík doslova z ruky. Třeba právě v Berouně u lávky. Fotografie velmi zblízka ukáže detaily, kterých jsme si nejspíš nevšimli.img_5476--2-.jpg

Všichni známe i labuť velkou. I labutě rády vezmou od nás rohlík nebo chleba.img_5997--3-.jpg

Kormorán velký je plachý pták. Nejen, že si o nás nic nevezme ale ani nám nedovolí přiblížení na vzdálenost ze které by ho bylo možno detailně vyfotografovat. Pro fotografování kormoránů je nutný teleobjektiv, vhodné krytí nebo kryt a trpělivost.10-6-img_4958--2-.jpg

Stejně plachá, ale spíš ještě plašší, je volavka popelavá. Tak jak jí vídáme zdálky je to fádní pták, ale zblízka nás překvapí jemnou krásou peří. 

img_5717.jpg

Vzácněji u břehu zahlédneme slípku zelenonohou. Nejspíš při zamrzlé řece protože jindy se dovedně ukrývá v pobřežním porostu. Slípku na snímku jsem fotografoval pod železničním mostem v Berouně.img_5747.jpg

Nápadný, bílo-černý vodní pták, který v posledních letech v malých hejnech proplouvá Berounkou, je kačer morčáka velkého. Přiletěl k nám nejspíš ze Skandinávie nebo severu Velké Británie. Velkým pilovitým zobákem loví ryby za kterými se potápí až do hloubky 4 metrů.11-2-1-mg_5781.jpg

 Kachna morčáka velkého má šedé tělo a rudohnědou hlavu. Je větší než kačer.11-2-4-img_5326-2.jpg

Mým nejcennějším úlovkem ze zimní Berounky je fotografie kačera ostralky štíhlé. Tato kachna hnízdí v severní a východní Evropě. U nás je velmi vzácná a když už se mezi ostatními kachnami vyskytne tak jednotlivě nebo v páru. Můj snímek je z Berounky u Šanova koutu pod Berounem.img_5305.jpg

Přeji hezkou procházku. A nezapomeňte dalekohled.

Přidáno 18.6.2011.      Při procházení fotografií ze dne 26.2.2011 jsem nalezl snímek kachny morčáka bílého, kterou jsem vyfotografoval u Šanova kouta nad Srbskem. Také ona se objevuje na našich řekách jen v zimě a vzácně.

img_7638--2-.jpg

18.1.2013 Paní Marie Lysenková vyfotografovala dne 16.12.2012 v Berouně u lávky kačera kachničky mandarinské. Tato ozdobná kachnička byla dovezena z jihovýchodní Asie do Velké Británie. V současnosti hnízdí také v Holansku a jižním Německu. U nás jsou ve volné přírodě vzácně vidět ptáci pravděpodobně uprchlí z chovů. Snímek uveřejňuji s laskavým svolením autorky.

mandzuska-kachna-na-berounce-002-vyrez--2-.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky 111 Vodní ptáci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kachnička mandarinská na Berounce u lávky

(Josef Burián, 19. 1. 2013 9:12)

Děkuji paní Lysenková za zaslanou fotografii. Tuto kachničku můžeme vidět v zoologických zahradách, ale ve volné přírodě je vyjimečná. Rád Vaši fotografii s komentářem zveřejňuji.

Kachna mandžuská na Berounce u lávky

(Marie Lysenková, 17. 1. 2013 19:21)

Jsem nadšená z vašich fotografií a posílám vám mandžuskou kachnu nafocenou v Berouně u lávky 16. prosince 2012. Pokud ji chcete zařadit, budu se cítit velice poctěná. Přeji hodně dalších krásných fotografií !
Lysenková

Určení těchto stránek

(Josef Burián, 17. 1. 2013 17:11)

Vážení návštěvníci, tyto stránky jsem založil pro obdivovatele Českého krasu a všeobecně pro milovníky přírody. Zdržte se prosím politických diskusí nebo jednostranných informací z veřejného života. Jmenovitě žádám p. Burleho, aby taková témata otvíral, pokud to uznává za potřebné, na svých stránkách. Mějte hezké dny a těšte se krásou Českého krasu.

Poděkování

(Josef Burián, 1. 2. 2011 21:15)

Děkuji vám přátelé přírody za uznání.Cesty a přístupy bývají různé ale jde hlavně o cíl.

Re: Poděkování

(Václav Burle, 9. 12. 2011 22:14)

Vážený pane Matějka, uvedu Vám ještě jeden příklad z těchto dnů. Zanedlouho bude poslanecká sněmovna projednávat návrh zákona na zrušení Národní přírodní rezervace Šumava. Tento návrh předkládají mafie, aby mohla na Šumavě rabovat lesy, stavět lanovky, sjezdovky atd. Zkrátka likvidovat tamější přírodu.

Komunisté otázkám ochrany přírody nerozuměli, ale dali na vědce a odborníky. Proto v republice rezervace vznikaly. Dnes prý máme kapitalismus, což není pravda, máme pouze mafie a korupci. Mám ještě něco dodávat. Vy snad s likvidací Šumavy souhlasíte? Já nepreferuji totalitu, ale ani dnešní garnitury. Já mám vlastní rozum a bojuji za přírodu. Vždyť ty rostliny, živočichové, houby atd. se neumějí bránit.

Nádhera

(Václav Burle, 28. 1. 2011 11:29)

...moc pěkný, blahopřeji!

Re: Nádhera

(Ladislav Matějka, 28. 1. 2011 12:48)

Vidíte pane Burle, takhle má vypadat web milovníka přírody, potažmo trampa. Krásné fotografie, dobré reportáže, vše k danému tématu.
Žádné články zahořklých komoušů z Haló novin...

Vy se asi neumíte dívat kolem sebe

(Václav Burle, 8. 12. 2011 0:29)

Mě je pane Matějka politika ukradena. Jenom se umím dívat kolem sebe. Něco jsem již v mém dlouhém životě poznal a veřejně říkám, že dnes to není o kapitalismu, ale pouze o mafiích. Všude se krade a my okrádáme jeden druhého. Nejlépe je to vyjádřit příběhem. A tady ho máte:

V těchto dnech se vrší tuny zeminy na pohřebišti dávných Slovanů na soutoku Berounky s Vltavou. Komunisté zde udělali archeologický průzkum a celou lokalitu ohradili vysokým plotem, aby nebyla zničena.

Současní mafiáni plot zlikvidovali a vrší na tuto převzácnou památku hromady zeminy a odpadu z tunelu Blanka. Stát tam poslal policii, exekutory, ale nic nesvedl. Mafie vyhrála a pohřebiště ze začátku tisíciletí bude zničeno.

Tady máte příběh, kdy komunisté se o památky starali oproti dnešní době příkladně. A podobných příběhů mohu uvést přehodně. Chcete další? Například o lokalitě, kde roste vzácná a státem chráněná rostlina?